Sklep online w branży agro, zoologicznej, czy jeździeckiej? Warto?

Prowadzisz sklep online? Planujesz przenieść działania stacjonarne do Internetu?


Od wielu lat prowadzisz sklep stacjonarny i zastanawiasz się, czy w tym roku nie zainwestować w sklep online? Czy jest dla Ciebie miejsce w Internecie? Czy rolnik, miłośnik małych zwierząt domowych i koni kupuje w internecie?


A może prowadzisz już sklep rolniczy, jeździecki, czy zoologiczny online i zastanawiasz się jak zwiększyć w nim sprzedaż? 


Oto kilka porad na 2024 rok


1.    Zwiększ widoczność w Google
2.    Postaw na „łapiące oko” grafiki, zdjęcia, infografiki
3.    Dobierz profile społecznościowe i publikuj regularnie
4.    Zbliż się do swojego klienta, rozkochaj go w sobie
5.    Postaw na analizę i analitykę tego, co robisz w internecie 

Najważniejsze, to odpowiedź na pytanie: czy warto inwestować w sklep online? Zdecydowanie: TAK!


W Polsce mamy prawie 30 mln realnych użytkowników internetu miesięcznie, 79% z nich systematycznie robi zakupy w sklepach internetowych, a 19% przez platformy społecznościowe. To jest ogromny potencjał i musimy pamiętać o tym, że wraz z przyśpieszoną logistyką i drop shippingiem ten trend będzie jeszcze rósł. Co jest jednak ważne zarówno rolnicy, miłośnicy zwierząt domowych, jak i pasjonaci jeździectwa ukochali internet od prawie samego początku jego istnienia. Rolnicy zaczęli od zamkniętych forów, by szybko przenieść się na FB i YT. Oglądanie ich ukochanych vlogerów w akcji, na polu, w gospodarstwie powodowało, że potrafili w tygodniu siedzieć do późnych godzin nocnych, by nadrobić to, co im umknęło za dnia. Właściciele psów, kotów i innych małych gryzoni całkowicie rozpłynęli się na grupach Facebookowych i profilach kocich i psich na Instagramie i TikToku. A hobbyści jeździectwa całkowicie opanowali Instagrama, gdzie jak wiemy zdjęcia, odgrywają najważniejszą rolę. Piękne zdjęcia! 
Trend zakupów internetowych nadal rośnie i będzie się utrzymywał, bo po przeliczeniu czasu, paliwa okazuje się, że zakupy internetowe można robić taniej. 

1.    Zwiększ widoczność w Google


Od czego zaczynamy szukanie? Od wyszukiwarki. Jeśli prowadzisz sklep stacjonarny, Twoi potencjalni klienci mogą szukać drogi do Ciebie. Upewnij się, że Twoja wizytówka Google zachęca klienta do odwiedzin. Kolorowe zdjęcia wnętrza, regałów pełnych produktów, uśmiechnięci sprzedawcy, pozytywne opinie, zaopiekowane kategorie produktów, główne zdjęcie/grafika w wizytówce to konieczność. Jeśli nie wiesz jak poprawić jej wygląd, zapytaj nas, jak to zrobić, chętnie wesprzemy Cię i widoczność Twojego sklepu w wyszukiwarce Google. 
 
Jeśli prowadzisz sklep online, rekomendujemy również zaopiekowanie się wizytówką Google, jeśli boisz się opinii konsumentów, nie musisz jej prowadzić, jednak pamiętaj, że Google zawsze swoje produkty wspiera i podbija wyżej, zatem jeśli korzystasz z produktów Google, automatycznie Google Ciebie lubi bardziej niż innych.;) 
 
Czy potrzebujesz pozycjonowania SEO? Niekoniecznie. Za pozycjonowanie płacisz systematycznie co miesiąc, na efekty czekasz rok, nawet dwa. Gdy tymczasem najważniejsze są opisy produktów, stosowanie słów kluczowych, fraz i systematyczne tworzenie treści (contentu). 
 
Jeśli nie wiesz, czy i w co warto inwestować, żeby podnieść widoczność Twojego sklepu przy okazji nie przepłacając - zapytaj CanAgri. Sprawdzimy Twój sklep, zarekomendujemy. 

2.    Postaw na „łapiące oko” grafiki, zdjęcia, infografiki


Nie lubimy czytać długaśnych treści (ups, muszę pisać krócej;)). Lubimy grafiki, infografiki i piękne zdjęcia. Zainwestuj w narzędzia typu Canva, Photoshop, ewentualnie profesjonalnego grafika. Jeśli swój sklep traktujesz poważnie, wyróżnij się z tłumu piękną, spójną komunikacją graficzną. 
Oczy kupują! 
I dotyczy to też zdjęć, więc zainwestuj w ładne, słoneczne zdjęcia w Twojej wizytówce, profesjonalne zdjęcia produktów, które sprzedajesz. Inwestycja w dobry sprzęt foto, który ułatwi Ci pracę, nauka narzędzi wycinających i poprawiających ekspozycję zdjęć to inwestycja w szybki zwrot inwestycji.  

3.    Dobierz profile społecznościowe i publikuj regularnie


I tu napiszę krótko. Publikacje na FB/IG i innych serwisach społecznościowych dają Ci szansę na szybki kontakt z Twoimi klientami (koniecznie miej kogoś, kto w miarę szybko odpisze na pytanie, czy komentarz), ale co najważniejsze zapewniają, że Twoje najładniejsze, najbardziej klikalne grafiki plasują się wysoko na górze w Google. I tu znów przypomnę, że wszystkim sprzedającym zależy na tym ( i Tobie też powinno) żebyś był jak najwyżej w wynikach wyszukiwarki Google. Dzięki temu użytkownik ma większą szansę wejść akurat do Twojego sklepu. 


 4.    Zbliż się do swojego klienta, rozkochaj go w sobie


Jak to mówią, dobro powraca. W komunikacji z klientem bądź dobry, stosuj słowa: dziękuję, przepraszam i proszę, traktuj klienta, jakbyś chciał, żeby Ciebie traktowano, szukaj rozwiązań, a jeśli to możliwe zbliż się do klienta przez komunikację w socjalach na „Ty”, no przecież się znacie. ;) 

5.    Postaw na analizę i analitykę tego co robisz w Internecie 


A jeśli prowadzisz działania online, szczególnie kampanie w GoogleAds, MetaAds, Tiktok to nie zapomnij o narzędziach mierzących, jak te działania wpływają na ruch w Twoim sklepie, takich jak: gdzie trafia użytkownik, czego szuka, ile czasu spędza, czy ma jakieś uwagi? Analizuj, który kanał przynosi Ci największy ruch, a z niego masz największą konwersję (sprzedaż). To wszystko możesz widzieć w Google Analytics 4, również ruch mobilny. 
Jeśli nie masz głowy do tego, zapytaj nas jak się za to zabrać, pomożemy zainstalować Google Analytics 4, może Hotjara, czy inne narzędzie pokazujące zachowania użytkownika na Twojej stronie/sklepie. 

Podsumowując, jeśli nie prowadzisz jeszcze sklepu online, to my mówimy warto! Rolnicy, pasjonaci zwierząt domowych, przydomowych hodowli, koni – wszyscy oni szukają i kupują w internecie. Ten rok jest świetnym czasem na inwestycje! 
 
A jeśli online Cię przeraża, zapytaj nas, jak możemy Ci pomóc. Pamiętaj! CanAgri - nasze wsparcie, Twój rozwój!