Dekornizacja - usuwanie rogów dla bepieczeństwa cielaka
Wiele hodowli stosuje obligatoryjną dekornizację cieląt dla bezpieczeństwa zarówno zwierzęcia jak i człowieka. Zabieg usuwania zawiązków rogów może odbywać się chemicznie, termicznie lub chirurgicznie. Zaleca się usunięcie sierści, dezynfekcję skóry i w miarę możliwości, miejscowe znieczulenie. Optymalny okres przeprowadzenia operacji to 2-3 tygodnie życia cielęcia, gdy zawiązki rogów są jeszcze luźne.
Metoda chemiczna usuwania rogów u cieląt
W metodzie chemicznej dekornizacji stosuje się silnie żrące substancje, takie jak stężony kwas siarkowy, azotowy, kwas salicylowy, czy stężony ług sodowy lub potasowy. Preparaty w postaci maści, sztyftów lub przylepców zawierają te substancje. CanAgri oferuje sztyft kaustyczny marki Kerbl, do stosowania od 1 do 4 tygodnia życia cielaka. Po usunięciu sierści sztyft nakłada się na zwilżoną skórę, obejmując dokładnie zawiązki rogów. Zabieg trwa 30 dni, a po tym czasie skóra z zalążkiem rogu odpada. Istotne jest odizolowanie cielęcia na kilkanaście godzin, aby uniknąć zlizywania żrącej substancji przez inne zwierzęta.
Metoda termiczna - jakie produkty znajdziesz w CanAgri?
W ofercie CanAgri dostępne są dekornizatory akumulatorowe, elektryczne i gazowe. Należy pamietać o znieczuleniu zwierzęcia przed zabiegiem. Usunięcie zalążków rogów metodą termiczną można przeprowadzić dekornizatorem akumulatorowym BUDDEX dostępnym w ofercie CanAgri. Usunięcie rogów jest realizowane za pomocą pierścienia ogniskowego. Urządzenie osiąga temperaturę pracy 700° C w zaledwie 7 sekund. Po dociśnięciu do rogu eliminuje ryzyko poparzenia dla użytkownika. Urządzenie BUDDEX firmy Kerbl jest bezprzewodowe, co zapewnia swobodę ruchów, a jedno naładowanie akumulatora umożliwia dekornizację u około 40 cieląt.
Innym rozwiązaniem może być dekornizator gazowy GasBuddex również z ofert CanAgri. Cechuje go szybki czas nagrzewania (3 min) i wysoka, maksymalną temperaturą (650° C). Posiada niezawodny zapłon piezoelektryczny oraz oferuje 2-3 godziny pracy z jednym pojemnikiem gazu.
Metoda chirurgiczna - najmniej popularna
Najrzadziej stosowaną obecnie metodą dekornizacji jest ta chirurgiczna, mimo że jest najszybsza i najmniej bolesna. Zabieg ten, przeprowadzany nożem Roberts, polega na przecięciu skóry wokół zawiązka rogu poprzez ruch obrotowy. Następnie, przy użyciu zaostrzonego końca noża, usuwa się zawiązek rogu. Chociaż jest to skuteczna metoda, jej wadą jest obfite krwawienie.