Chroń swoje stado przed wilkami!

System ochrony przed wilkami!


Rozprzestrzenianie się wilków stwarza potencjalne zagrożenie dla zwierząt gospodarskich takich jak krowy, owce i kozy.  Dlatego ważne jest zadbanie o właściwe środki ochrony stada.  Jednym z nich wypróbowana i sprawdzona metoda obrony przed wilkami za pomocą ogrodzeń elektrycznych.

System ogrodzeń elektrycznych składa się z:

  • Elektrycznego urządzenia, które generuje regularne impulsy prądu.
  • Kilku przewodników doprowadzających prąd.
  • Izolatorów lub palików z tworzywa sztucznego, które izolują prąd od ziemi.
  • Uziemienia urządzenia elektrycznego, które powinno być umieszczone jak najgłębiej w wilgotnej glebie.

Jak to działa?

Jeśli zwierzę dotknie przewodu, obwód elektryczny zostaje zamknięty, tzn. prąd elektryczny przepływa przez zwierzę i ziemię z powrotem do urządzenia. W ten sposób zwierzę doznaje nieprzyjemnego, aczkolwiek nieszkodliwego porażenia prądem i wycofuje się. Taki system ogrodzeń elektrycznych jest z powodzeniem stosowany do grodzenia, jak również do odstraszania zwierząt.

Napięcie i energia impulsu

Wartość szczytowa napięcia impulsu elektrycznego urządzenia ogrodzenia elektrycznego jest nazywana napięciem pastucha. Wysokie napięcie jest konieczne, aby stworzyć przewodzący "kanał" pomiędzy przewodnikiem a ciałem zwierzęcia. W przypadku wilków zalecamy 4000 V jako minimalne napięcie w każdym punkcie ogrodzenia. Przy takim napięciu prąd (energia impulsu) może z łatwością przepływać przez ten "kanał”. Efekt porażenia zależy od poziomu energii impulsu - samo napięcie nie robi krzywdy. Do obrony przed drapieżnikami zalecamy urządzenia 12 V o energii impulsu (wyjściowej) min. 3 dżule - najlepiej ok. 5 dżuli. Jeśli możliwe jest zastosowanie urządzenia na 230 V, należy wybrać modele o jeszcze większej mocy.

Uziemienie

Ogrodzenie elektryczne musi być optymalnie uziemione - niezależnie od tego, czy jest to samodzielnie wykonane ogrodzenie wyposażone w pięć przewodników, czy też gotowa siatka przeciw wilkom. Informacje o zalecanej ilości palików uziemiających znajdziemy na opakowaniu elektryzatora.

Na jakiej wysokości rozciągnąć przewodniki?

Odległość od najniższego przewodnika do ziemi powinna wynosić od 10 do maksymalnie 20 cm. Tylko wtedy zapewnimy ochronę przed podważaniem. Wilki najpierw próbują przecisnąć się pod płotem, zamiast przeskakiwać przez niego. Kolejne przewodniki powinny być umieszczone na wysokości 30 i 50 cm. Następnie odległość pomiędzy przewodnikami może być nieco większa np. na wysokości 80 i 110 cm.

Nasza rada: zalecamy rozciągnięcie niebieskiej taśmy sygnalizacyjnej lub niebieskiej taśmy Classic WildHog jako bariery wizualnej w górnej części ogrodzenia na wysokości 130 lub 140 cm. W miejscach wietrznych zalecamy pocięcie taśmy sygnalizacyjnej na kilka pasków i przymocowanie każdego z nich do górnej części słupków lub do taśmy rozciągniętej nad nimi.

Alternatywnie, zalecamy umieszczenie fladrów (sznury z przywiązanymi kawałkami materiału w jaskrawych barwach). Szczególnie u młodych wilków mają one dodatkowy efekt odstraszający. Oczywiście nie można zapominać o roli psów stróżujących w ochronie zwierząt gospodarskich przed wilkami, połączenie tej metody z obydwiema wspomnianymi obniża prawdopodobieństwo szkód ze strony wilków prawie do zera.

Budowa ogrodzenia

We wszystkich narożnikach oraz w zależności od długości ogrodzenia, w połowie długości każdego boku należy wbić drewniany słupek, do którego przykręcane są izolatory. Pomiędzy nimi (w zależności od ukształtowania terenu) w odległości 7 do 8 m umieszcza się paliki z tworzywa sztucznego ze zintegrowanymi okami do przeciągnięcia przewodników.

Uwaga: Przewodniki napinamy na słupkach drewnianych, natomiast w palikach plastikowych wystarczy je tylko wsunąć w oczka. Przewodniki w żadnym wypadku nie powinny luźno zwisać.

Ważne: Przenośne ogrodzenie nie może być zbyt małe, aby wilk nie zbliżał się zbytnio do zwierząt hodowlanych i ich nie niepokoił. W pojedynczych przypadkach może być konieczne zastosowanie podwójnego ogrodzenia.  W ten sposób tworzymy dodatkowy "pierścień bezpieczeństwa".

Ogrodzenie elektryczne lub siatka do ochrony przed wilkami powinna być ustawione w odpowiedniej odległości od zboczy i wzniesień. W przeciwnym razie wilki mogłyby wykorzystać je jako pomoc do wykonania skoku. Poza sezonem pastwiskowym należy usunąć ogrodzenia, które nie są już naelektryzowane. W przeciwnym razie, wilki mogą się nauczyć je pokonywać.  Istnieje również ryzyko, że inne dzikie zwierzęta zaplątują się w ogrodzenie lub nastąpi zmęczenie materiału na skutek działania mrozu.

Na terenach łowieckich w okresie zimowym może dochodzić do ataków na zwierzynę parzystokopytną przy paśnikach.  Opisane powyżej ogrodzenia elektryczne mogą być stosowane również w tym wypadku w celu odstraszania wilków.  Szczególną uwagę należy zwrócić tylko na ukształtowanie terenu i różne głębokości śniegu.

Jak zbudować ogrodzenie do ochrony przed wilkami?


Obrona przed wilkiem za pomocą siatek ogrodzeniowych


Siatka WolfNet Vario 108 cm

We współpracy z ekspertami w dziedzinie obrony przed wilkami, stworzyliśmy siatkę przeciw wilkom, aby znaleźć idealny kompromis pomiędzy łatwością obsługi a skuteczną ochroną stada. Sprawdzone od lat pionowe rozpórki zapewniają stabilność nawet na pagórkowatym terenie. Dzięki specjalnej zasadzie +/-, WolfNet Vario jest naszą najbardziej uniwersalną siecią i może być dostosowana do praktycznie każdych warunków w terenie.

Możliwości przyłączenia:

  • siatka PLUS
  • siatka PLUS z uziemieniem przez dolną linię

- lepsze uziemienie na suchych glebach

- silniejsze porażenie prądem w przypadku próby podkopania przy jednoczesnym dotknięciu splotki dolnej i umiejscowionych wyżej plecionek przewodzących prąd

  • siatka PLUS/MINUS

Zasada +/- maksymalne bezpieczeństwo stada dzięki bardziej intensywnym impulsom elektrycznym

W przypadku siatek ogrodzeniowych plus-minus, linie przewodów podłącza się naprzemiennie do przyłącza ogrodzenia (+) i przyłącza uziemienia (-) elektryzatora za pomocą zacisków do łączenia przewodów. Powstałe w ten sposób sploty uziemiające intensyfikują porażenie prądem zwierzęcia nawet w trudnych warunkach gruntowych, takich jak gleby suche, piaszczyste lub pokryte śniegiem.

WolfNet Maxi 122 cm

Wyjątkowo wysoka siatka odstraszająca wilki, o sprawdzonej zasadzie +/-

Druty przewodzące TriCOND zapewniają pięciokrotnie lepsze przewodzenie niż konwencjonalne druty ze stali szlachetnej o takim samym przekroju oraz oferują najwyższą ochronę nawet na długich odcinkach. Specjalna powłoka drutów zapewnia im wytrzymałość i długą żywotność.

WolfNet Ovi 122 cm

Ekonomiczna siatka odstraszająca wilki OVI ze wzmocnioną dolną linią!

Nowość: opcjonalnie podłączany, wzmocniony przewód uziemiający na całej długości sieci w przypadku trudnych warunkach glebowych (np. bardzo piaszczyste lub suche gleby)

Możliwości przyłączenia:

  • siatka PLUS

- lepsze uziemienie na suchych glebach

- silne porażenie prądem przy jednoczesnym dotknięciu przewodu uziemiającego i przewodzącej prąd plecionki powyżej przy próbie podważenia