Mycie sprzętu rolniczego
Od żywotności maszyn zależy szybka i bezpieczna praca na polu. Aby mogły nam jak najdłużej służyć musimy o nie systematycznie dbać. Dzięki temu możemy zapewnić bezpieczeństwo pracy oraz uniknąć awarii sprzętu, a co za tym idzie kosztownych napraw oraz przestojów w pracach polowych. Dobrze umytym sprzętem możemy zapobiec przenoszeniu się chorób i szkodników. Należy oczyszczać pojazdy polowe z resztek ziaren i z pyłu. To właśnie one stanowią bardzo często przyczynę zasiedlenia szkodnikami nowego ziarna. Pracując brudną maszyną w polu przyczynimy się do przenoszenia chorób i szkodników, np. kiły kapusty oraz pozostawiania w glebie niepożądanych substancji chemicznych. Wieloraki charakter pracy w polu przyczynia się do różnego rodzaju zanieczyszczeń. Najczęściej jest to błoto, kurz, pył, kamienie oraz plewy. Istotnym rodzajem zabrudzenia są również z resztki nawozów mineralnych, organicznych i chemicznych środków ochrony roślin oraz oleje i smary. Zalegające na elementach sprzętu preparaty mogą być przyczyną korozji metalowych części maszyny. Czyszczenie maszyn polowych ma zatem ogromne znaczenie praktyczne i profilaktyczne. Dokładne umycie maszyn w ogromnym stopniu redukuje zagrożenie dla upraw.
Co zrobić żeby nie dopuścić do korozjii?
Odpowiedni dobór środków czyszczących jest kluczem do sukcesu. Aby dobrze wyczyścić sprzęt rolniczy, nie wystarczy użyć jedynie wody. Taki sposób powoduje nagromadzanie się kolejnych warstw szkodliwych substancji, ponieważ usuwa tylko powierzchowne osady i zabrudzenia. Może to również powodować stopniowe niszczenie się sprzętu i jego awaryjność. W naszej ofercie znajdą Państwo preparat Agrisol Clean Line Aktywna Piana nadający się zarówno do mycia ręcznego jaki ciśnieniowego.
ZALECANE STĘŻENIA
(w zależności od stopnia zabrudzenia):
- mycie pojazdów i maszyn rolniczych 1-6%
- mycie powierzchni 1-4%
- mycie silników 2-5%
- mycie felg 10-20%
ZASTOSOWANIE:
- do mycia maszyn i ciągników rolniczych
- do mycia posadzek, ścian i urządzeń
- do mycia karoserii, plandek, silników
- do mycia pojazdów osobowych, ciężarowych, busów,
- do mycia warsztatów samochodowych i mechanicznych,
- do usuwania zanieczyszczeń ropopochodnych tj. smary, oleje, paliwa.
WŁAŚCIWOŚCI:
- wysoce pienny i bardzo wydajny,
- skutecznie usuwa zanieczyszczenia,
- zawiera związki chemiczne zapobiegające
- powstawaniu zacieków po myciu,
- nadaje się do ręcznego i mechanicznego
- mycia (pianowania),
- nie zawiera fosforanów!
Jak myć maszyny rolnicze?
Pracę zaczynamy od schłodzenia powierzchni maszyny wodą i usunięcia zabrudzeń takich jak błoto czy ziemia. Następnie nanosimy preparat Aktywna piana Agrisol Clean Line za pomocą pianownicy lub spryskiwacza. Należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu roztworu. Spryskaną powierzchnię pozostawić do spenetrowania zanieczyszczeń na minimum 1 minutę. Następnie spłukać wodą zaczynając od góry.
Trzeba pamiętać o tym, żeby nigdy nie myć pojazdu w pełnym słońcu! Może to spowodować szybkie odparowanie wody, co może spowodować uszkodzenie mytej powierzchni! Dodatkowo należy zabezpieczyć się w akcesoria wspomagające mycie: pianownice, szczotki, opryskiwacze, mikrofibry. Będą one przydatne w celu aplikacji chemii i czyszczenia pojazdu
Sprzęt rolniczy ma skomplikowaną budowę, a co za tym idzie, dużą ilość trudno dostępnych miejsc, zakamarków i przekładni. Najczęściej używanymi środkami do ich mycia są te same płyny, które stosuje się w przypadku sprzętu budowlanego. Jednak w działaniu są one bardzo agresywne, ponieważ zawierają sodę kaustyczną, która gdy zostanie użyta w za dużej ilości lub przyschnie na mytej powierzchni może spowodować uszkodzenie elementów aluminiowych, gumowych, mikro styków czy powłoki lakierniczej.