Dipping zimowy – bez niego ani rusz


Okres panowania niskich temperatur dla krów nie stanowi większego problemu, jednak w tych warunkach skóra wymienia, a w szczególności strzyków wymaga wyjątkowej pielęgnacji.


Należy mieć świadomość, że w miesiącach zimowych obserwuje się pogorszenie stanu zdrowotnego strzyków, czego przyczyną jest suche i zimne powietrze wychładzające skórę. Niekiedy też pozostawianie wilgotnych strzyków bezpośrednio podoju może powodować ich odmrożenia. Negatywny wpływ tych czynników nasila się w obecności dużych prędkości powietrza, kiedy w oborze pojawiają się przeciągi. W niesprzyjających warunkach zimowych może dochodzić do zmniejszonego przepływu krwi w strzykach, co ogranicza naturalną zdolność skóry do regeneracji. Skóra strzyków staje się wówczas szorstka, łatwo ulega uszkodzeniu, co zwiększa jej podatność na obecne w środowisku obory patogeny.

W związku z powyższym bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego preparatu do dippingu. Stosowane powszechnie w ciągu roku preparaty, w okresie zimy nie spełniają w pełni swojej funkcji. Przy spadkach temperatury poniżej 0ºC mogą one nawet działać szkodliwie, gdyż na skutek zamarzania mogą powodować uszkodzenia skóry strzyków. Powstałe pęknięcia i ranki na skórze stanowią otwarte wrota dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Dodatkowo powstałe urazy mogą być źródłem dyskomfortu, a nawet bólu podczas przeprowadzanego udoju, co z pewnością nie pozostanie bez znaczenia dla poziomu produkcji mleka.

Na okres zimowy warto więc wybierać preparaty, których receptura opracowana jest specjalnie dla tych surowych warunków. W ofercie Can Agri znajduje się preparat do AGRISOL DIPDERM który spełnia wymagania stawiane dla preparatów dedykowanych dla tego okresu. Podstawową cechą produktu jest obniżony punkt zamarzania do kilku stopni poniżej zera (- 8°C), co czyni go typowym produktem zimowym. Zawartość składników takich jak chlorheksydyna, gliceryna i pielęgnujące składniki powierzchniowo czynne działają łagodząco, nawilżająco i pielęgnująco na skórę strzyków.

Należy pamiętać, że istotnym warunkiem prawidłowego działania preparatu do dippingu jest konieczność pozostania krów w pozycji stojącej przez około 30 minut od momentu aplikacji środka na strzykach. Dobrą praktyką ułatwiającą to zadanie jest podawanie świeżej paszy tuż po zakończonym doju. W efekcie, krowy po wyjściu z hali udojowej kierują się bezpośrednio do stołu paszowego, a nie na legowiska, co utrzymuje je przez dłuższy czas w postawie stojącej. Dzięki temu preparat zdąży zaschnąć, tworząc na końcu strzyka kroplę zamykającą wejście do kanału strzykowego. Dłuższa ekspozycja środka pozwala również na skuteczniejsze wchłonięcie zawartych w nim składników, co wpływa na szybszą regenerację skóry strzyków, tak bardzo istotną w okresie zimowym.