Stado krów - kolczyki CanagriStado krów - kolczyki Canagri

Co się stanie gdy kolczyk spadnie?


Każde zwierzę hodowlane musi być właściwie oznakowane. Agencja przyznaje zwierzęciu unikalny numer, który jest mu przypisany na stałe. Zdarzają się sytuacje, że zwierzę zgubi lub uszkodzi kolczyk do tego stopnia, że odczytanie na nim zawartych cyfr staje się niemożliwe. W takim przypadku, hodowca zobowiązany jest niezwłocznie złożyć wniosek do lokalnego biura powiatowego ARiMR o wydanie duplikatu kolczyka. Nowy kolczyk będzie posiadał ten sam numer identyfikacyjny, z tą różnicą, że zostanie do niego dodana rzymska cyfra wskazująca numer duplikatu. Jeśli właściciel gospodarstwa nie zapewni duplikatu na czas, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Oprócz ryzyka otrzymania kary pieniężnej, istnieje również możliwość zmniejszenia przyznawanych dopłat.

Jak zamówić duplikat kolczyka?


Procedura zamówienia takiego kolczyka jest taka sama, jak z nowym numerem. Należy złożyć wnosek o przydzielenie duplikatu kolczyka. Do końca 2025 roku jest to możliwe jeszcze w wersji papierowej  w biurze powiatowym ARiMR. Hodowca może również użyć aplikacji IRZplus, która została stworzona, aby skrócić czas składnia wniosków. W momencie otrzymania decyzji od ARiMR hodowca dostarcza decyzję do producenta kolczyków. W Canagri decyzje przyjmowane są listownie, mailowo oraz mogą być dostarczane przez pośredników współpracujących z firmą. Czas produkcji kolczyków oraz ich duplikatów w Canagri trwa do 7 dni. W razie pytań, Dział Znakowania odpowie i  wskaże krok po kroku właściwy obieg dokumentów. 

Zobacz artykuł: Jak zamówić kolczyki dla zwierząt?

Świnie z kolczykami CanagriŚwinie z kolczykami Canagri

Hodowca ma obowiązek znakować hodowlę.


Wszystkie zwierzęta hodowlane, takie jak krowy, świnie, kozy i owce, muszą być wyposażone w kolczyki zgodnie z przepisami. Właściciele gospodarstw mają obowiązek oznaczenia swoich zwierząt w ciągu pierwszych siedmiu dni od ich narodzin i zarejestrowania ich w lokalnym biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Po rejestracji każde zwierzę otrzymuje paszport zawierający istotne informacje, w tym unikalny numer kolczyka. Ten proces jest niezbędny do efektywnego zarządzania stadami i zapewnia przejrzystość w produkcji żywności. Numer identyfikacyjny zwierząt hodowlanych umożliwia śledzenie ich indywidualnych danych oraz pochodzenia w stadzie. Dla trzody chlewnej służy także do przypisania siedziby stada, gdzie zwierzę się urodziło lub zostało zarejestrowane. Przejdź do artykułu: Oznakowanie zwierząt w gospodarstwach rolnych: Co musisz wiedzieć? - i dowiedz sie więcej.

W razie dodatkowych pytań. Zapraszamy do kontaktu: [email protected] / tel. 29 753 21 90