Kontrola i poskramianie

Krowy mają raczej łagodne usposobienie, jednak bywają nerwowe, łatwo można je spłoszyć. Pracownicy opiekujący się stadem powinni zachowywać się spokojnie i pewnie, oznajmiać głosem, że chcą się zbliżyć do krowy. Pamiętajmy, że czasem widząc gwałtowne zachowanie zwierzęcia warto poza poskromieniem spróbować znaleźć przyczynę tego zachowania, np. krowy mogą kopać w czasie dojenia, próbując zerwać ze strzyków aparat udojowy, ponieważ mają zapalenie wymienia i dojenie powoduje duży ból.
 
Nawet krótkotrwałe złe traktowanie może spowodować aż 10% spadek wydajności.
 
Dlatego lepiej traktować bydło łagodnie. Czasem jednak niezbędne są urządzenia pozwalające poskromić, unieruchomić zwierzę, np. podczas zabiegów weterynaryjnych i pielęgnacyjnych, lub w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób obsługujących stado. Przestraszone bydło potrafi kopać mocno, kończyny tylne mogą wierzgać w każdym kierunku, może również przycisnąć pracownika obory do wygrodzeń między stanowiskami lub do ściany. Kontrolowanie i poskramianie bydła opiera się na oddziaływaniu na miejsca szczególnie unerwione. Można uciskać te miejsca ręcznie, jednak wygodniejsze i bezpieczniejsze jest używanie specjalnych przyrządów. W przypadku wierzgania podczas dojenia (krowa próbuje wtedy ściągnąć aparat udojowy) najczęściej stosowany jest poskrom „Anti-Kick”, zakładany jednym końcem na grzbiet zwierzęcia, a drugim za fałd kolanowy. Krowa, czując nacisk na zakończenia nerwowe w tym rejonie, wciska racice kończyn tylnych w podłoże i tym samym przestaje kopać.
 
Do poskromienia często jest wykorzystywane duże unerwienie nosa u bydła. Na tej zasadzie działają uchwyty nosowe - zakładając uchwyt i ściskając go, powodujemy ból, zwierzę chcąc go uniknąć, przestaje szarpać głową, staje się spokojniejsze. Popularne są również kółka nosowe dla byków. Można unieruchomić głowę krowy bez żadnych dodatkowych narzędzi, za pomocą specjalnych chwytów. Metody te mogą się przydać w nagłej sytuacji, jednak stosowane są coraz rzadziej, ponieważ wymagają przytrzymania głowy za róg, a duża część bydła jest w młodym wieku dekornizowana. Ponadto można nadużyć siły i spowodować u krowy np. krwawienie z nozdrzy. Poza tym użycie narzędzi takich jak np. uchwyt dla byka z linką lub kółko nosowe i laska do prowadzenia zmniejszają kontakt bezpośredni ze zwierzęciem, zwiększając bezpieczeństwo obsługującej go osoby.
 
Kółka nosowe. Bykom (najczęściej w młodym wieku ok. 10 m-ca życia) zakładane są na stałe kółka nosowe, dzięki temu nie musimy za każdym razem podchodzić blisko do zwierzęcia, kółko pozwala na łatwe i szybkie panowanie nad buhajem. Do kółka zapinamy półtorametrową laskę do prowadzenia byka.
Podtrzymywacze do ogona są stosowane w oborach uwiązowych, by zapobiec brudzeniu wymienia przez ogon. Podtrzymywacz powinien być tak zamontowany, by krowa mogła swobodnie odganiać się od owadów. Poza tym podtrzymywacz unieruchamia ogon.
Poganiacze elektryczne najczęściej stosowane przy konieczności przeprowadzenia lub poskromienia zwierząt opornych, w warunkach dużego stresu, np. podczas transportu i przepędzania do miejsca uboju. Dla bydła to bardzo stresująca sytuacja, nagle zmienia się środowisko, występuje dyskomfort spowodowany transportem, kontaktem z nowymi, obcymi osobnikami oraz z nowymi ludźmi.